> O školi
Opći podatci o školi

OSNOVNA ŠKOLA

Osnovnu školu u Centru “Goljak” polaze učenici sa slijedećim dijagnozama:

1. Oštećenja i/ili bolesti središnjeg živčanog sustava:

• cerebralna paraliza
  • ostale bolesti ili oštećenja

2. Oštećenja perifernog živčanog sustava :

• spina bifida
  • spinalna lateralna amiotrophia tip II

Kod velikog broja djece prisutne su i pridružene teškoće i / ili bolesti:

• epilepsija
  • blaže intelektualne teškoće
  • glasovno - govorno- jezične smetnje
  • sljepoća
  • slabovidnost i druge smetnje vida
  • nagluhost
  • inkontinencija

Većina učenika u školu dolazi iz svojih obitelji, dio učenika smješteno je u stalnom stacionaru Specijalne bolnice na Zelengaju 37, a dio učenika smješteno je u Domu Bl. Alojzija Stepinca u Brezovici i također se svakodnevno dovoze u školu.

Školski programi izvode se u 21 razrednih odjela na tri lokacije: Goljak 2 za 10 razrednih odjela, Banjavčićeva 16 (Zavrtnica) za 7 razredna odjela te Našićka 5 za 4 razredna odjela. Školovanje se provodi sukladno  Pravilniku o osnovnoškolskom i srednjoškolskom  odgoju i obrazovanju učenika s teškočama u razvoju prema:.
1. Redovitom progamu uz prilagodbu sadržaja i   individuaizirane postupke.
2.  Posebnom programu uz individualizirane postupke.
3. Program stjecanja kompetencija u aktivnostima svakodnevnog života i rada.

U školi se provode sljedeći izborni programi:
  1. vjeronauk
  2. informatika

Učenici koji imaju poteškoća u usvajanju obrazovnih sadržaja uključuju se u programe dopunske nastave . Napredni učenici imaju mogučnost uključivanja u dodatnu nastavu.

Izvannastavne aktivnosti imaju poseban značaj u radu s učenicima s većim teškoćama u razvoju kako u poticanju i razvijanju njihovih sposobnosti, ublažavanju posljedica invaliditeta tako i u njihovoj afirmaciji i samopotvrđivanju izvan škole. Uspjesi naših učenika u šahu, recitiranju, pjevanju i likovnom izražavanju na gradskoj, državnoj i međudržavnoj razini omogućili su učenicima bolje povezivanje sa njihovim vršnjacima iz ostalih osnovnih škola u gradu i državi i pridonijeli stvaranju pozitivnijih stavova okoline prema osobama s invaliditetom.

Programi produženog stručnog postupka uključuju, učenje, izradu domaćih zadaća i primjenu znanja uz pomoć defektologa i učitelja predmetne nastave te rehabilitacijske programe za ublažavanje razvojnih smetnji (motoričkih, perceptivnih, emocionalnih, koncentracije i dr.). Radom u interesnim skupinama potiče se intelektualna radoznalost učenika, razvijaju njihove kreativne sposobnosti, potiče bavljenje sportskim aktivnostima i učenje vještina koje se mogu koristiti u obavljanju aktivnosti svakodnevnog života i različitih aktivnosti slobodnog vremena.

Kalendar školske godine 2018./2019.

« Prosinac 2018 »

Centar za odgoj i obrazovanje "Goljak" Zagreb / Goljak br. 2, HR-10000 Zagreb / centar-odgojiobrazovanje-goljak.skole.hr / ured@centar-odgojiobrazovanje-goljak.skole.hr