Što je neurorizik i tko su neurorizična djeca?

Neurotizik obuhvaća sve one rizike koji mogu biti uzroci oštećenja, ali ne moraju nužno dovesti do njih.

Neurorizično dijete jest svako dijete rođeno iz trudnoće opterećene faktorima rizika, a statistički gledano, neurorizična djeca čine ukupno 15 posto novorođene djece.

Kod pojedine neurorizične djece se razvoj odvija nesmetano ili uz blaže poteškoće koje se radom uklone. Nažalost kod pojedine neurorizične  djece posljednice mogu biti trajne.

Koji su faktori rizika?

Faktore rizika; prema vremenu nastajanja, možemo podijeliti na tri skupine i to:

Vrijeme nastajanja rizika
Najčešći faktori rizika
prenatalni
(prije porođaja)
Konzumiranje alkohola, pušenje, opojne drige, pretilost majke, njezina dob, izloženost otrovima (npr. olovu) i lijekovima, izloženost stresu
perinatalni
(za vrijeme porođaja)
Prerani i otežani porođaj, niska porođajnu težinu djeteta, višeplodne trudnoće i zdravstveno stanje novorođenčeta (npr. anemija)
postnatalni
(nakon porođaja)