Autor: Vanda Tomas, 11. 11. 2022.

C-board – aplikacija za komunikaciju

Cboard je aplikacija za augmentativnu i alternativnu komunikaciju (AAK) i potpomognutu komunikaciju (PK) koja se može instalirati na Android uređajima (dostupno na hrvatskom jeziku).

Besplatna je za preuzimanje putem Play storea. Nakon instaliranja i podešavanja aplikaciju je moguće koristiti i bez internetske veze.

Koncipirana je i dizajnirana za djecu i odrasle s govorno-jezičnim teškoćama s ciljem razvoja komunikacije putem simbola (slika) koje nakon odabira (klika) imaju dimenziju vokalne produkcije govora. Glas možete odabrati od ponuđenih ili snimiti svoj.

Jednostavno korištenje s pregršt simbola koje je moguće prilagoditi svakom djetetu/učenika (naziv slike, veličinu slova, veličinu gumba/slike, boja podloge, raspored slika, prilagodba visine, jačine i brzine tona, muški/ženski glas, umetanje vlastitih slika...)

Moguće je kreirati više komunikacijskih ploča istodobno koje se onda prema potrebama i samomrazvoju/učenju korištenja aplikacije proširuju i nadopunjuju.

Dodavanje simbola je vrlo jednostavno i pregledno bilo da uzimate slike iz ponuđene baze ili želite umetnuti svoje fotografije.

Gotove komunikacijske ploče možete isprintati i koristiti kao dodatni nastavni materijal, dopunu aktivnosti ili u kombinaciji s nekom vrstom niskotehnološkog komunikatora.

Za detaljnije upute možete prelistati Cboard priručnik na stranici

Cboard prirucnik

Mirta Bartolović, prof.logoped