POSJET ŽUPI UZNESENJA BLAŽENE DJEVICE MARIJE

Učenici viših razreda Centra za odgoji i obrazovanje u organizaciji učiteljica Melite Tatar i Marice Matešić su posjetili Župu Uznesenja Blažene Djevice Marije.

Župa je jedna  od sedamdesetak zagrebačkih župa i nalazi se u zapadnom dijelu Zagreba (Stenjevec). Po vremenu nastanka spada među mali broj najstarijih zagrebačkih župa. Njezina povijest po poznatim podacima sežu do u prvu polovicu 14. stoljeća. Prvi podatak o crkvi Blažene Djevice Marije u Stenjevcu, kao o župnoj crkvi, datira iz 1344.godine.

Po dolasku smo obišli prostor oko crkve i župne kuće koji je pretvoren je u Gospin park, zasigurno jedan od najljepših crkvenih prostora takve vrste u Zagrebu. U Gospinom parku se nalazi 14 postaja pobožnosti Križnog puta, kroz koju nas je vodila s. Imakulata Lukač a u kojoj su nam se pridružili i studenti Katoličkog bogoslovnog fakulteta Zagreb. Nakon pobožnosti Križnog puta, veličasni Tomislav nas je poveo u obilazak Crkve te kratku priču kroz povijest Župe i umjetničkih djela koja s nalaze u Crkvi.

Od umjetničkih djela u crkvi je najvredniji gotički drveni kip Stenjevečke Gospe, o čijoj vrijednosti govori podatak da je bio sastavni dio izložbe Umjetnost od prethistorije do naših dana postavljene u Parizu 1971.godine. Prema predaji, kip je doplovio Savom na drnu, pa puk često ovaj Marijin kip naziva i Majka Božja Drnovečka.

Druga umjetnina znatne spomeničke vrijednosti je veliko drveno raspelo koje najvjerojatnije potječe iz prve polovice 17. stoljeća, a prema nekim naznakama prvotno je bilo dio cjeline glavnoga oltara zagrebačke katedrale.

objavio: Ivana Petrović Balaban   datum: 8. 4. 2017.