___________________________________

Autor: Ivana Petrović Balaban, 24. 5. 2018.

POSJET ČIGOČU - SELU RODA

U četvrtak, 17. svibnja ove godine učenici 5. i 8. razreda, pod vodstvom učiteljice Đurđe Zrinščak, posjetili su Čigoč – selo roda.

Činilo nam se kao da smo se vratili stotinjak godina unatrag u najpozitivnijem smislu: drvene kuće stare stotinjak i više godina, svježi zrak, klepet roda, njihova gnijezda (po pet na jednom dvorištu), cvrkut ptica, kreket žaba – zvukovi koje tek moramo naučiti slušati.

Jer oni oplemenjuju, smiruju i vesele baš kao i naši domaćini koji su nam s toliko strpljenja,  veselja i ponosa na svoju tradiciju prikazali starinski način života, a nadasve svoj suživot s rodama.

One toliko vole čovjeka, uvijek su u blizini, stanuju blizu njih, hrane se u Lonjskom polju zajedno s njihovim životinjama; one su im čak i čuvale kuće od požara, jer polijevajući vodom svoje mlade (da bih ih zaštitile od vrućine), polijevale su i  nekad slamnate krovove i tako ih čuvale od požara.

Obilazak ovog nevjerojatnog sela završili smo kod bake Jagode koja nam je s ponosom i radošću pokazivala rad na tkalačkom stanu, raskošno vezene jastuke (koji su pripadali još njezinoj mami, baki i prabaki), prebogate nošnje, predmete  za svakodnevnu uporabu...

Priču o ondašnjem načinu života – skromnom i radišnom – slušali smo u čudu – toliko je različita od života kojeg mi poznajemo.

Zavirili  smo  doista u ono staro doba i odahnuli od buke, smoga i mobitela što i vama od srca preporučujemo.

Kalendar školske godine 2018./2019.

« Studeni 2018 »

Centar za odgoj i obrazovanje "Goljak" Zagreb / Goljak br. 2, HR-10000 Zagreb / centar-odgojiobrazovanje-goljak.skole.hr / ured@centar-odgojiobrazovanje-goljak.skole.hr